Az idei tanévben harmadik alkalommal járt külföldön a Baptista Szeretetszolgálat EJSZ Kölcsey Ferenc Általános Iskolájának egy kis csoportja, három pedagógus és négy angolul kiválóan beszélő tanuló. Ez alkalommal egy ciprusi projekttalálkozón vettünk részt Nicosiában március 3. és 8. között. Iskolánk egy, az Európai Bizottság „Egész életen át tartó tanulás” programjának keretei között megvalósuló Comenius multilaterális projekt megvalósításán dolgozik szeptember óta, melynek címe: „Make a Difference! Be a Green Entrepreneur!”. A projekt programja illeszkedik iskolánk ökoiskolai tevékenységeihez: többek között újrahasznosítható hulladékokból karácsonyfadíszeket, játékokat, Valentin napi ajándékokat készítettünk, amelyeket ciprusi partneriskolánkban kiállítottunk, és amelyeket a projekt honlapján (www.greencomenius.hu) bemutatunk az érdeklődőknek. A hulladékok újrahasznosításáról és újrahasználatáról filmet készítettünk, amit hamarosan bemutatunk.
A nicosiai utazás célja az első féléves programban végzett munka értékelése, tapasztalataink megosztása, valamint a még ebben a tanévben ránk váró feladatok ütemezése volt. Az itt eltöltött idő felejthetetlen emlékekkel gazdagított bennünket. Megismerhettük Ciprus nevezetességeit, természeti értékeit, szokásait, kultúráját és gasztronómiáját. Tanulóink, akik először jártak külföldön, barátságot kötöttek a partner iskolák tanulóival, és gyakorolták az angol nyelvet. A legfantasztikusabb az volt, hogy láttuk őket önfeledten együtt játszani, táncolni és énekelni, megfeledkezve a kultúráink közötti különbségekről. Élményeikről így számolnak be:
Sőreg Erika (7.a): „Már az odaút is felejthetetlen élmény volt számomra, hiszen először voltam külföldön, és először ültem repülőn. A ciprusi iskolában népviseletbe öltözött gyerekek fogadtak bennünket. Rózsavizet öntöttek a kezünkre, mert ők úgy gondolják, hogy ettől vidámak leszünk egész nap, és különleges édességgel kínáltak meg bennünket. Vendégszeretetük, a közös tánc, a játék és a vidám hangulatú tanórák voltak a legemlékezetesebbek.”
Gustafik Gergő (6.a): „Az iskola udvarán közösen elültettünk egy olajfát, amely mindig emlékeztetni fog a nemzeteink közötti barátságra. Mindenki, tanárok és gyerekek felváltva lapátoltuk a tövére a földet. Hoztunk is belőle egy kis marékkal és kiállítottuk az aulában. A ciprusi iskola falára mi, diákok barátságfát festettünk, és az ágai mellé írtuk a nevünket, így biztos, hogy sokáig emlékezni fognak ránk.”
Varga Zsolt Dominik (6.a): „A ciprusi növények nagyon különböznek az itthoniaktól. Először minden pálmafát és narancsfát lefényképeztünk. Érdekes, hogy ott a narancsfák egyszerre virágoznak és teremnek. Az utcán heverő narancsokat pedig senki nem szedi össze és eszi meg. A tengerparti sétán a hullámok hangja és a tenger sokféle kékje volt még felejthetetlen.”
Kecskés Helga (7.a): „Nagyon tetszettek a városnézések. Nicosia, Larnaka és Limassol nevezetességeit látogattuk meg. Csodás templomokat, múzeumokat és várakat láttunk. Megismertük Ciprus múltját és jelenét, ételeik ízét és együtt fociztunk az itteni gyerekekkel. Furcsa, hogy eddig milyen keveset tudtunk erről az országról.”
Cipruson nagyon kedves, vendégszerető emberekkel találkoztunk, és szívünkbe zártuk őket. Március 8-án, a nemzetközi nőnapon utaztunk haza. A larnakai repülőtéren kéksapkások népes csapatával futottunk össze. Dél-amerikaiak voltak, és mint megtudtuk, egyéves szolgálat után vártak a repülőre, amely hazaviszi őket szeretteikhez, szüleikhez, feleségükhöz, gyermekeikhez. Azt gondoltam, hogy talán hazaérkezésük lesz a legkedvesebb nőnapi ajándék. Megnyugtató érzés volt hazatérni egy olyan országba, ahol nincs szükség békefenntartókra ahhoz, hogy békében élhessünk, és nem kell félteni férjeinket és fiainkat, hogy vajon hazatérnek-e.
KovácsJudit
projekt koordinátor
BAPTISTA NEVELÉS - OKTATÁS
1143 Budapest, Hungária krt. 69.
Telefon: +36 1 381 0537
Fax: +36 1 381 0536