TÖBB MINT ISKOLA!
Bejelentkezés
?
BELÉPÉS

Jubileumi Kodály-gyermekkar estet rendeztek a Zeneakadémián

2014. 04. 30. 08:40 | HÍREK

Nyolc budapesti iskola kórusainak részvételével jubileumi Kodály-gyermekkarestet rendeztek a Zeneakadémián vasárnap este, abból az alkalomból, hogy éppen 85 évvel ezelőtt, 1929 áprilisában tartották az első ilyen koncertet Kodály Zoltán kezdeményezésére.

A Magyar Kodály Társaság által szervezett vasárnapi hangversenyen elhangzott többek között a Lengyel László, a Gólya-nóta, a Gergely-járás és a Pünkösdölő. A záró összkart, Kodály Zoltán Berzsenyi versére írott, A magyarokhoz című művét Sapszon Ferenc vezényelte; 1936 óta ez a kánon koronázza meg a legtöbb nagy kórustalálkozót. A mintegy négyszáz tagú egyesített kórus előadása ezúttal is hatalmas ovációt váltott ki, az ismétléshez a közönség is csatlakozhatott - olvasható a szervezők hétfői közleményében.

 

 

A jubileumi gyermekkaresten részt vett a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola egyesített Laudate és Iubilate kórusa (karnagy: Sapszon Ferenc), az Andor Ilona Ének-zenei Baptista Iskola Andor Ilona Gyermekkara (Tamási Kinga), a zuglói Hunyadi János Általános Iskola nagykórusa (Igaliné Büttner Hedvig), a Városmajori Gimnázium és Kós Károly Általános Iskola Kós Gyermekkara (Hraschek Katalin), a Marczibányi téri Kodály Iskola gyermekkara (Őri Csilla és Uhereczky Eszter), a pestszentlőrinci Vörösmarty Gimnázium Vörösmarty Leánykara (Gyombolai Bálint), a Szent István Zeneművészeti Szakközépiskola leánykara (Tőkés Mária Tünde) és a Terézvárosi Magnificat Ifjúsági Kórus (Szebellédi Valéria).

A hangverseny társszervezője a Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége (KÓTA), fővédnöke Kodály Zoltánné volt.

Kodály Zoltán első gyermekkarai - a Villő és a Túrót eszik a cigány című népdalfeldolgozások - 1925-ben szólaltak meg először. E darabokkal új műfaj született a magyar zeneirodalomban.

Néhány év alatt már egész hangversenyre elegendő fiú-, illetve lányhangokra elképzelt darab született meg Kodály zeneszerzői műhelyében. Így 1929. április 14-én a Zeneakadémián megrendezhették az első Kodály-gyermekkarestet Budapest legjobb iskolai kórusainak közreműködésével, 1934. április 28-án pedig, ugyancsak a Zeneakadémia nagytermében, megtartották az első iskolaközi énekkari hangversenyt, melyet már Éneklő Ifjúság néven hirdettek meg.

A mozgalommá fejlődő kezdeményezés fő szervezői, irányítói Kodály-tanítványok: Bárdos Lajos, Kertész Gyula és Kerényi György voltak. Bónis Ferenc zenetörténész, a Magyar Kodály Társaság korábbi elnöke az 1970-es években nagy szerepet játszott az Éneklő Ifjúság mozgalom új életre keltésében.

 

forrás: MTI

 

Szenczy
Sándor

"Lépj ki a csónakból!"


szenczy.hu
ESEMÉNYNAPTÁR
KÖVETKEZŐ ESEMÉNYEK

Advent IV. vasárnapja

22.
DEC.

Téli szünet

23.
DEC.

NETFIT mérés

06.
JAN.

Sítábor külön terv szerint

06.
JAN.
ESEMÉNYNAPTÁR
Az alábbi naptárban tudja kiválasztani egy adott naphoz tartozó eseményt. A hónapok között a nyilak segítségével tud lépkedni.
ÖSSZES ESEMÉNY

INTÉZMÉNYEINK

ELÉRHETŐSÉGEK

BAPTISTA NEVELÉS - OKTATÁS

1143 Budapest, Hungária krt. 69.

Telefon: +36 1 381 0537
Fax: +36 1 381 0536

E-mail: fenntarto kukac baptistaoktatas pont hu

Web: www.baptistaoktatas.hu

© 2023 BAPTISTA SZERETETSZOLGÁLAT   |   ADATVÉDELEM
DESIGN és FEJLESZTÉS: RELATIVE