Velence – Havi rendszerességgel ad otthont a tóparti város a baptista oktatási intézmények egyhetes edzőtáborának. A programban olyan gyermekek vesznek részt, akik ehhez elég tehetségesnek bizonyultak.
– Ez egy viszonylag szűk kör, kifejezetten versenysakkozók képzését valósítjuk meg – mondta minap a tábor helyszínén Molnár Béla nemzetközi mester, akinek munkáját edzőtársa, Taskovits István segíti. Ők ketten korábban négy korosztályos világbajnokot neveltek. – E kis társaság alkotja a mi baptista sakkcsapatunkat. Elég új még a történet, nagyjából egy éve kezdtük a tehetségkutatást.
– Mi a cél?
– Több ilyen van. Az egyik, hogy iskoláinkban ismertté tegyük a sakkot, szeretnénk elérni azt, hogy lehetőség szerint minél több gyermek űzze ezt a nagyszerű sportágat. Másik fontos célunk a tehetségkutatás és a táborozás, a felkészítés.
– Miként lehet ezt megvalósítani úgy, hogy a kiválasztott gyerekek ne maradjanak le a tananyaggal?
– A legjobb sakkozók kitűnő tanulók is, ezért számukra nem okoz gondot az, hogy behozzák a többiekkel szemben a lemaradást. Mi itt Velencén teljes mértékben az élversenysakkra összpontosítunk. Általában 10-12 éves korú gyerekeket oktatunk, néha fiatalabbakat… Például a velencei általános iskolából is érkezett hozzánk egy nagyon tehetséges kisfiú, akit sikerült bevonnunk a programba. Elképzelésünk szerint egy-másfél éven belül megpróbáljuk megtalálni azokat a gyerekeket, akikből komoly csapatot alkothatunk: célunk, hogy a magyar ifjúsági sakkon belül a baptista egyesület az élmezőnyhöz tartozzon. Ennek elérése részben már sikerült is, hiszen kétszer az országos megmérettetésen hatfős csapatuk holtversenyben a harmadik lett, tehát máris „tényezőkké” váltunk.
– A nemzetközi porongra kiléptek már?
– Főként az egyéni megmérettetés jelenti ennek a lehetőségét. Nemrégiben utaztunk haza a görögországi Porto Carras-ból, a korosztályos világbajnokságról, ahol a 10 éves fiúk kategóriájában Csíki Endre és Demeter Dorina szerepelt, csapatunkból ők a legjobbak. Tizenegy fordulós verseny várt rájuk, Endre a tizenegy mérkőzésből hetet teljesített, ami az elvárásnak megfelelő, tisztes helytállást, a 31. helyet jelentette a 181 fős mezőnyben. Fél pont hiányzott ahhoz, hogy a legjobb húszba kerüljön. Dorina beleszaladt néhány vereségbe, ő a 41. lett a 111-ből, talán tőle egy kicsit többet vártunk.
– Mi a jelentősége annak, amit itt Velencén a sakk jegyében folyik?
– A magyarországi ifjúsági sakkozás világában egyedülálló az, amilyen lehetőségekkel a Baptista Szeretetszolgálat segítségével rendelkezünk. Ugyanis nálunk nem az számít, hogy a szülő képes-e megfizetni a sakkoktatást, a tábort, csupán a tehetség, a képesség, a sakk szeretete nyom a latban. Ez pedig nagyon nagy esély. A magyar sport, a magyar versenysakk komoly hiányossága ugyanis éppen az, hogy gyakran lemond a szegény, de tehetséges gyerekekről. Hiába nagy tehetség valaki, ha nem segítik hozzá ahhoz, hogy megszerezze az alapokat és élhessen lehetőségeivel.
A jelenlegi baptista sakkcsapat tagjai: Csíki Endre (Kisújszállás), Demeter Dorina (Nagyhalász), Lukács Anna (Dunaújváros), Vicze Zsófia és Vicze Kata (Velence), Páter Péter (Pécs). Bodrogi Bendegúz és Bodrogi Lili (Velence) a tartalék.
BAPTISTA NEVELÉS - OKTATÁS
1143 Budapest, Hungária krt. 69.
Telefon: +36 1 381 0537
Fax: +36 1 381 0536